Akışta yaşamak

Akışta yaşamak

2018-12-29T15:40:33+00:00

“Yaşam her noktada farklı süprizler sunar görebilenlere.”

Planlarla dolu hayatlar yaşıyoruz. Ajandalara, takvimlere sığmıyor bir sonraki adımlarımız. Hepimizin hayatı, önümüzdeki aylar ve hatta yıllar için çoktan planlanmış. Herkes çok yoğun.

Bu kadar planlı bir yaşam bize ne kazandırıyor diye merak ediyorum. Evet planlamak bize zamanımızı daha iyi kullanma becerisini getiriyor, işlerimizi daha net adımlarla takip edebiliyoruz ve yapmak istediklerimizi sıraya dizip adım adım ilerliyoruz. Planlamak bir anlamda bize hayatı kontrol etme gücü veriyor. Diğer yandan da elimizden doğaçlama yaşama becerimizi alıyor. Hayatı geldiği gibi yaşabilme fırsatını kaçırıyoruz. Akışına bırakmayı beceremiyoruz.

Bazen yaptığımız planları gerçekleştirme vakti geldiğinde bazılarının artık hiç de çekici gelmediğini ya da artık bir anlamının kalmadığını hissediyoruz. Belki de artık bütün şartlar ve ihtiyaçlar değişmiş oluyor ve içinde bulunulan mevcut durum farklı bir ihtiyaç gerektiriyor. Belki de biz değişmiş oluyoruz ve geçmişte bugüne dair planladıklarımızı istemiyor oluyoruz.  O gün bizim düşündüğümüzden farklı bir gün oluyor.

Çok yoğun ajandalarımızın içinde son sürat bir işten diğerine yetişmeye çalışırken genellikle anı ıskalıyoruz. O kadar hedef odaklı ilerliyoruz ki hedefe giden yolda çevremizde neler olduğunu, yaşandığını görmüyoruz bile. Hedefin ne olduğundan o kadar eminiz ki arada karşımıza çıkan farklı yolları, olasılıkların farkına dahi varmıyoruz. Tek bir doğru peşinde son hız ilerliyoruz.

Planlı yaşamak veya plansızlık arasında nerede durmak gerekir?

Hayatı akışında yaşamak, doğaçlama yaşamak mümkün olabilir mi acaba?

Doğaçlama, konuya bağlı fakat metne bağlı kalmadan, içinden geldiği gibi konuşma ve davranma olarak geçiyor. Hayatı konuya bağlı ama senaryosunu sizin yazdığınız bir eser olarak sahnelemeniz dileğiyle.

Yorum yaz

avatar
  Subscribe  
Bildir