Beynimiz nasıl çalışıyor?

Beynimiz nasıl çalışıyor?

2018-12-29T15:40:27+00:00

“Yaşadığımız dünyaya biçimini veren algılarımızdır.”

Beynimizin temel çalışma şeklini anlamak nasıl düşündüğümüzü anlamamızı kolaylaştırır. En genel anlamda beynimiz bir ilişkiler kurma makinesidir; bilgiler, duygular, sezgiler ve düşünceleri birbirleri ile ilişkilendirerek yeni şeyler öğrenmemizi sağlar.

Beynimizde pek çok bağlantı ve haritalar vardır. Alışkanlıklarımız, algılarımız ya da dünyayı görme şeklimiz beynimizdeki ilişkilendirmelerimizin sonucudur. Yıllar içinde edindiğimiz pek çok deneyim beynimizdeki haritaları yaratır. Beynin çalışma prensibi öncelikli olarak hayatta kalmak ve enerji tasarrufu yapmaktır. Bu amaç için hızlı düşünmek ve mevcut haritalardan yararlanmak onun için en pratik yoldur. Daha önceden tanımlanmış olan veriler sayesinde etrafımızı tanımlarız, tekrarlayan olaylar ve davranışlarda bir farklılık yoksa yeniden değerlendirme yapmaya gerek yoktur ve önceden tanımlanmış yolda ilerleriz. Beyin alışık olmadığı herhangi bir farklılık algıladığında geçmiş deneyimleri tarayıp bu duruma en uygun olanları gözden geçirilir ve en yakın olana göre bir sonuç çıkarır. Bütün bu döngü biz daha farkına bile varmadan bilinçaltımız tarafından yönetilir. Çoğu zaman fark etmeden çoktan bir karar vermiş oluruz. Bu bizim hayata hızlı ve güvenilir bir biçimde devam etmemizi sağlar.

Beynimizdeki bu haritalar  bazen de bize tamamen yanlış kararlar aldırabilir. Kendimizi haritalarımızın içinde hapsolmuş ama bunun farkında bile olmadığımız bir dünyada bulabiliriz. Tıpkı mevcut harita ile yeni dünyalar keşfetmeye çalışmak gibi dönüp durmamız da mümkündür.

Bizler etrafımızdan aldığımız verileri değerlendirerek bir sonuca ulaşırız. Çoğunlukla etraftaki bütün verileri taramaya imkan yoktur. Dolayısıyla içinden seçtiklerimize konsantre olup geri kalan verileri geçmiş yaşanmışlıklarımızdan edinmiş olduğumuz verilerle doldururuz. Bu bizim hayatımızı kolaylaştırırken, genellemeler yapıp ve yanılmamıza da sebep olur. Varsayımlarda bulunuruz ve bu varsayımlara göre kararlar alırız.

Dünyayı bakma ve görme şeklimizin farkında olmalıyız. Varsayım ve genellemelerimizin farkında olarak, farklı neler var görmeye çalışmak çok daha geniş bir harita da yaşamayı mümkün kılacaktır.

Yorum yaz

avatar
  Subscribe  
Bildir