Neyin bekçiliğini yapıyoruz?

Neyin bekçiliğini yapıyoruz?

2018-12-29T15:38:57+00:00

“Bizler sürünün bir parçası değilsek, kurallarına da uymak zorunda değiliz.”

(Jonathan Livingston)

Doğduğumuz andan itibaren bir şekilde öğrenmeye başlıyoruz. Bazı şeyler öğretiliyor bazılarını ise biz görerek öğreniyoruz. Öğretilenler çoğu zaman tek olasılık içeriyor. Ya bu ya bu şeklinde kutuplar ve birinin diğerinden daha iyi olması hali çoğu zaman. Görerek öğrendiklerimiz de çok farklı değiller, her toplumun ve her topluluğun kendi doğruları var. Ve biz bu topluluklara ve topluma dahil olmak için onlara bakıp aynı şekilde davranmaya başlıyoruz.

Oysa ki hayat gerçekte böyle değil. Bir tarafı seçmek ve sonrasında da bu seçimin esiri olmak olası diğer seçenekleri engellediği gibi bizi de kendi içinde çelişen bir dünyaya sokuyor. Özümüzde aslında sadece tek bir şey değiliz, olamayız da zaten!

Her birimiz sonsuz olası potansiyele sahibiz. İçinde bulunduğumuz topluluğa göre çok farklı seçimlerimiz olabildiği gibi aynı anda birden fazla seçimimiz de olabilir. Tıpkı fizikte de artık gelinen nokta gibi, klasik fizik ya o ya da o derken; kuantum bize “hem hem” teorisini sunuyor: Bir şey sadece bir şey olmak durumunda değil, özünde hem o hem de bu olabilir diyor.

Hayatta da öyle, ya çalışkan ya tembel olmak, ya iyi ye kötü olmak arasında seçim yapmak durumda bırakılıyoruz. Her iki olasılık da bize ait ve farklı zamanlarda farklı ortamlarda farklı bağlamlarda tamamen farklı seçimler de yapmamız mümkün. Hatta aynı anda hepsi olduğumuz bile oluyor çoğu zaman. Çok verici bir ekip arkadaşı olduğumuzda belki de çok bencil bir partner oluyor aynı zamanada.

Hepimiz her şey oluyoruz hayat boyu ve hayatta ne olmayı seçmişsek diğer tarafı eleştiriyoruz. Bir gün, bir yerde kendimizinde aslında eleştirdiğimiz taraf olmayı seçebileceğimiz gerçeğine rağmen. Ve sonra kendimizi bir tarafa hapsetiyoruz. Ve seçimimizin bekçiliğine soyunuyoruz.

Kendimizi bir şeylerin bekçiliğini yaparken bulduğumuzda durup düşünmek ve  diğer tarafı deneyebilmeye cesaret edebilmek dileğiyle…

Yorum yaz

avatar
  Subscribe  
Bildir