Boşlukları Ne ile Dolduruyoruz?

Boşlukları Ne ile Dolduruyoruz?

2018-12-29T15:42:56+00:00

‘‘Boşluğun sizi kandırmasına izin vermeyin; ona bugünü verirseniz sizden yarını çalar.’’

H. Croccoquill

Yıllar önce “ne ile olamıyorsunuz” sorusu karşıma çıkmıştı ve ben “boş olan ile olamıyorum” diye düşünmüştüm. Öyle boş boş durmaya, anlamsızca vakit öldürmeye tahammülümün olmadığı ile tanışmıştım. Hala bu benim en zorlandığım alanlardan biri olmaya devam ediyor.

Yakın zamanda bu sefer de önüme, “boşlukları ne ile dolduruyoruz” sorusu geldi.

Basit mantık ile aslında her yerde boşluk doldurmak aynı şekilde oluyor, hatta fizik ile bu durumu açıklayabiliriz. Çoğu zaman şekiller ile bir şeyler yaratıp sonrada içlerinde oluşturduğumuz boşlukları kullanıyoruz. Evlerimizin, arabalarımızın içinde oluşturduğumuz boşluklar aslında kullandığımız alanlar. Giysilerimiz bile aynı şekilde içlerini doldurduğumuz boşluklar. Şekiller, çerçeveler var ve biz aralardaki boşluklarda yer ediniyoruz.

Zihnimiz de basit bir şekilde aynı şeyi yapıyor. Karşımıza noktalar çıktığında bunların arasındaki boşlukları doldurup bir şeyler tanımlıyoruz. Basit bir üç nokta eğer üçgen köşesi şeklinde konumlanmışsa bizim için üçgen oluyor birden. Aslında sadece üç nokta var ama o kadar boşlukları doldurmaya şartlanmışız ki bu bir üçgen oluşuveriyor zihnimizde.

Bu bize hız kazandırıyor. Boşlukları bildiğimiz bilgiler ile doldurup bir anlam çıkartıyoruz.

Aslında boşlukları rahat bırakmayıp dolduruyoruz. Ve tabi doldurabilmek içinde de eski bilgilerimize başvuruyoruz. Geçmişimiz neyse bugünümüz de dolayısıyla aynı oluyor. Eğer geçmişimiz travmalarla doluysa bugünümüz de trajediye dönüyor veya tam tersi güvenli bir geçmişimiz varsa bugünümüz de mutlu oluyor. Halbuki olanın bu iki olasılıktan tamamen bağımsız olma olasılığı da her zaman mümkün!

Boşlukları neyle dolduruyoruz?

Boşluklarda olabiliyor muyuz?

Hayatımızda olayları yorumlarken ne yaratıyoruz?

Hayatımızda boşlukları doldurmadan olabiliyor muyuz?

Evimizde, odamızda boş alanları doldurmadan yaşayabiliyor muyuz?

Yeni bir şeylerin, farklı bir şeylerin olabilmesi için boşluklar bırakıyor muyuz?

Yoksa hayatımızı da sürekli doldurup onu da olası yeniler yerine, geçmişimiz gibi mi yaşıyoruz?

Boş olan ile olamayan ben, hayatımda boşlukları doldurmadan ne yaratabilirim sorusu ile yola devam etmekteyim. Acaba hayatımda yeterli boşluğa izin verirsem neler mümkün merak ediyorum. Belki de boşluk beraberinde bilinmezlik ve korku getirdiği için bu kadar kaçmaya çalışıyorum.

Yorum yaz

avatar
  Subscribe  
Bildir