Çeşitlilik ve Kapsayıcılık

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık

2018-12-29T15:44:16+00:00

“Aslında sandığımızdan çok daha fazla birbirimize benziyoruz.”

Çeşitlilik ve kapsayıcılık konulu bir seminer hazırlarken bu konu neden bu kadar önemli kısmına, öncelikle herkese eşit hakların tanınması zaten en doğal şey diye başlamıştım. Üzerinde çalışırken aslında benim için “en doğal” olan bu konunun başkaları için “en doğal” olmadığını fark ettim. Gerçi bunu fark etmem oldukça zamanımı aldı ama sonunda fark ettim. Benim değerlerime göre herkesin eşit şartlara sahip olması öncelikli bir konu. Hakkaniyet sanki evrensel bir değer.  Bununla beraber tek bir doğrunun olmadığı gerçeğinden baktığımda başka insanlar için belki de eşitliğin ve hak tanımının benimle aynı olmadığını gördüm. Belki de onlara göre eşit doğmuyorsak herkes farklıysa herkesin  farklı hakları da olabilir. Bilmiyorum, benim için anlaması zor bir bakış açısı. Diğer yandan anlamam gerekmediğini de biliyorum. Farklı düşünebileceklerini ve buna saygı duymam gerektiğinin farkındayım.

Bu şekilde baktığımda herkes kendi doğrularına göre seçim yapma özgürlüğüne sahip elbette. Çeşitlilik ve kapsayıcılık neden önemli konusunda belki de en doğal şey olması kısmı benim gibi düşünenlere ait bir bakış açısı. Bu durumda belki de konunun topluma, kurumlara, ekipler katkısının üzerinde durmak ve seçimi insanlara bırakmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Herkes farklılıklarla yaşamayı seçmek durumunda değil elbette. Farklılıklar bize aslında kendimize dair bir şeyler söyler. Ve herkes açık olmaya ve kendi düşüncelerini sorgulamaya hazır olmayabilir. Burada önemli olan muhtemelen gerek iş, gerek özel hayat olarak herkesin kendisi ile uyumlu bir ortamda olması. Her kurum da aynı seviyede farklılık barındırmak zorunda da olmayabilir. Çalışanların, ekibin ve kurumun ihtiyaçlarının örtüştüğü bir ortamın sağlanması yeterli olacaktır.

Farklılıklar aslında çoğu zaman korkutucu geldiği için bizi zorlar. Bilmediğimiz, tanımadığımız şeyler bizi korkutur. Farklılıklara odaklanmak yerine benzerliklerimize odaklandığımızda her şey daha kolay olacaktır.

Yorum yaz

avatar
  Subscribe  
Bildir