Hikayelerimiz

Hikayelerimiz

2019-02-14T17:32:30+00:00

“Kendi hikayemi kendime anlatmaktan, durmaksızın aklımdan geçirmekten bıktım.

Artık içimde eskiyor. Dışarı vuracak sözcükleri bulamıyorum.”

Tomris Uyar

 

 Yüzyıllar boyunca nesilden nesle bilgi aktarılmasına sağlayan hikayeler çok güçlü birer aracıdırlar. Yazılı anlatımın yayılmasıyla, eski etkileri azalmış gibi görünse de aslında güçlerinden hiç bir şey kaybetmişlerdir. Sadece  biz bugün hikayelerin sahip oldukları bilgeliğin farkında değiliz.

Ya bizim hikayemiz…

Söze dökülmese de herkesin bir hikayesi vardır. Hayatımız boyunca pek çok hikaye dinler, pek çok hikaye de anlatırız. Bütün bu hikayelerin içinde, en önemlisi de kendi kendimize anlattığımız bizim hikayemizdir”.

Hayatımız boyunca farklı zamanlarda farklı yerlerde kendimizi hikayemizi anlatırken buluruz. Bu hikayeyi anlatmaya başlarken dönüp geçmişimize bakar ve bir yerden bu hikayeyi anlatmaya başlarız. Çoğu zaman belki de farklı bir yerden başlayıp farklı bir hikaye anlatırız. Bazen kahraman, bazen yan rolde bazen de belki haksızlığa uğrayan oluruz. Hikayemizi anlatırken her defasında onu tekrar yazarız ve bunu geçmişte değil bugün yaparız. Geçmişi hatırlama şimdiki zamanda gerçekleşir. Biz şu an durduğumuz yerden geriye bakar, hatırlar ve hikayemizi yeniden anlatırız. Geçmişe ait anılarımızdan hafızamıza kaydetmiş olduğumuz detayları bugünkü aklımızla yorumlarız. Bir anlamda geçmişi bugünkü dünyamıza göre hatırlarız. Çoğu zaman hikayemizin iskeleti aynı kalmakla beraber muhtemelen hayat boyu aynı hikayeyi defalarca farklı farklı yazarız. Hikayeyi anlattığımız günkü ruh halimize veya duruma göre hikayenin birbirine benzemeyen farklı versiyonlarını oluştururuz.

Bu salt gerçek bir hikayemizin olmadığını, anlatmakta olduğumuz hikayenin aslında bizim seçtiğimiz, seçebileceğimiz bir hikaye olduğunu gösterir. Biz nasıl bir hikaye anlatmayı seçiyoruz hayatımıza dair? Hangi rolü veriyoruz kendimize bu hikayede? Ne kadar objektif bakabiliyoruz olaylara? Hangi karakterlere hak ettiklerinden daha fazla rol biçiyoruz. Bütün bu seçimler bizim elimizdedir. Geçmişimize nasıl bakacağımız bizim seçimimizdir.

Her birimiz kendi hikayemizin kahramanıyız ve bu hikayeyi yaşayan da yazan da bizleriz. Bu durumda farklı hikayeler anlatmayı her zaman seçebiliriz. Nasıl bakmak istiyorsak öyle hikayeler yazabiliriz kendimize ve hikayenin devamını istediğimiz gibi yaratabiliriz. Kimlere hangi rolleri vereceğimize veya kimlerin bu hikayede bir rolü olmadığına karar vermek de bizim elimizdedir. Başrolü biz mi oynayacağız yoksa başkalarına mı bırakacağız? Bu kararı verme gücü bizim elimizdedir. Hayatımızı kahraman olarak da kurban olarak da yaşamayı seçebiliriz.

Hikayeler o kadar güçlüdür ki yarattıkları etki bir süre sonra gerçeğimiz olur. Kendimize anlattığımız hikayeyi tekrarlarken kendimizi inandırıp sürekli aynı hikayeyi anlattığımızda sonunda kendi yarattığımız bir geçmişimiz olur. Bu hikayede kendimiz için uygun bulup seçtiğimiz karakteri de çok keyifli bir şekilde sahiplenir çok da başarılı bir performans sergileriz. Hatta bazen zaman içinde bu karakteri o kadar sahipleniriz ki sonunda kendi yazdığımız hikayenin belki de kurtulmak istediğimiz kahramanı oluruz.

Kendi yazdığımız hikayede kendimize verdiğimiz rolü fark etmek bizi hayatımızda kader kurbanı veya kahraman yapacak, hayatımızı seçme özgürlüğünü getirecektir.

Kendi hikayelerimizin kahramanı olmayı seçmek dileğiyle….

Yorum yaz

avatar
  Subscribe  
Bildir